Dispatches
Home
About Us
Service Rifle Match Details
18Bn Range Program
Recent Results
From the Mound
Gallery
Links
Contact Us
Weather
Archive

Recent Results -May 2015

Field and Service Results Sunday 17th May 2015 @ 200 Metres
  The Owen Clarke Memorial Lee-Enfield V Mauser

  Lee- Enfield

1st Neil Mills 80.2

2nd Scott Bunny 80.1

3rd Andrew Radford 79.2

4th Allan Daniel 79.2

5th John Kelly 78.1

6th Steve Carlin 78.0

7th Brett Swadling 71.1

8th Bede Ireland 61.1

9th Andrew Bell 58.1

10th Greg Cowle 57.0

11th Garry Maunder 54.0

12th Max Johnson 46.0

                   Total 821

                  Average 68.4 

Mauser

1st Dick Antcliff 84.3

2nd Michael Whitehurst 79.0

3rd Vadim Kaluzny 75.1

4th Stuart Holmes 75.1

5th Chris Evans 75.0

6th James Taylor 68.0

7th Rob Greenberg 63.0

8th Greg Cowle 26.0

                   Total 545

                Average 68.1

 Field Class (Sitting)

1st Lionel Slade 93.4

2nd Dylan Maunder 78.1

3rd Chris Swadling 69.1

4th Mark Chaplin (Visitor) 67.0

5th Jakob Mohr 57.0

6th Pat Hetherington 34.0

Field Class (Prone)

1st Scott Evans 91.4

2nd Lawrie Faggotter 82.1

Service Class

1st Gary Pollard 84.1

2nd Graeme Levitt 75.0

3rd Paul Boardman 66.1

Field and Rimfire Results Sunday 17th May 2015 @ 100/75/50m

1st Andrew Bell 176.19

2nd Neil Mills 171.15

3rd Lionel Slade 170.11

4th Michael Whitehurst 169.22

5th Allan Daniel 169.18

6th Stuart Holmes 159.14

7th Dylan Maunder 156.14

8th James Taylor 156.8

9th Gary Pollard 155.10

10th John Kelly 151.15

11th Paul Boardman 148.10

12th Pat Hetherington 146.5

13th Scott Evans 145.12

14th Garry Maunder 140.14 

Military Match 2 and 9 Results Sunday 24th May 2015 @ 300/500m
                                 The Empire Day Match

 300 Metres Military Match 2

 SRA

Placing    Competitor               Appl.          Snap              Total

1st       Andrew Radford           46.3          16.0                62.3

2nd      Andrew Bell                 38.1          19.0                57.1

3rd       Stuart Holmes              40.1           4.0                 44.1

4th       Garry Maunder            28.0            7.0                35.0

SRB

1st        Damon Livermore       48.4            43.2              91.6

2nd       Ian Linney                   49.5            37.4              86.9

3rd       James Taylor                48.3           34.3               82.6

4th       Rob Greenberg             43.2            22.1              65.3

SRC

1st       Neil Mills                     46.2           45.2               91.4

2nd      Max Johnson               45.3           38.4               83.7

3rd       John Kelly                  45.3           37.3               82.6

4th        Pat Hetherington        27.0           17.0              44.0

500 Metres Military Match 9

SRA

Placing           Competitor               Score          Agg.

1st                Andrew Radford         54.1            116.4

2nd               Andrew Bell               53.0            110.1

3rd               Neil Mills                   50.0             141.4

4th               Stuart Holmes            DNS             44.1

SRB

1ST              James Taylor              67.1              149.7

2nd               Ian Linney                  66.0              152.9

3rd               Damon Livermore       58.0             149.6

4th               Rob Greenberg            DNS              65.3

SRC

1st               Max Johnson               67.3             150.10

2nd              John Kelly                   54.2             136.8

3rd              Bill Daniel                   50.0              50.0

4th               Pat Hetherington         49.0              93.0

  FIELD RIFLE           300M Military Match 2

Placing    Competitor            Appl.        Snap         Total

1st          Dylan Maunder         47.6          40.1            87.7

2nd        David Steele              50.6          21.0            71.6

3rd         Lawrie Faggotter       26.0            6.0            32.0

FIELD RIFLE          500M Military Match 9

Placing    Competitor            Score         Agg.

1st            Dylan Maunder      55.1           142.8

2nd          David Steele           DNS           71.6

3rd           Lawrie Faggotter     DNS          32.0