Dispatches
Home
About Us
Service Rifle Match Details
18Bn Range Program
Recent Results
From the Mound
Gallery
Links
Contact Us
Weather
Archive

Recent Results -April 2017

William A Jamieson Shield Results Sunday 2nd April 2017 at 200/300 Metres.

No 1 Rifle

Placing    Competitor              Appl.    Rapid    Snap    Agg.

1st         Graeme Levitt             54.0        26          39       119.0

2nd          Chris Swadling             44.1        28          19       91.1

3rd        Greg Spencer(vis)        56.2        26           7        89.2

4th        Brett Swadling             37.0        21          27       85.0

5th        BJ Taylor                     50.2        19           9        78.2

6th        James Taylor                51.0         0            0       51.0

7th        Bede Ireland                40.1   DNS Rapid or Snap 40.1

No 4 Rifle

1st          Bede Ireland                58.0         21         13      58.0

Service Sniper Standard

1st          Vadim Kaluzny          72.7          32         21        125.7

Service Sniper Prone

1st          Alan Cunneen            72.5           41         45       158.5

Field Rifle

1st             Elizabeth Keenan       73.8         49          50         172.8

2nd           Kevin McDermott        72.9         28          34         134.9

3rd            Rob Greenberg           75.12       27          15        117.12

4th         David Steele              75.15    DNS Rapid or Snap 75.15

5th         CJ Allan                     41.0          0            0          41.0

6th         David Knott                9.0            21          6          36.0

Service Rifle

1st            Paul Boardman            67.5       16           12         95.5

 

First Place Getters in Rapid and Snap

Field Rifle Elizabeth Keenan 99

Service Sniper Standard Vadim Kaluzny 53

Service Sniper Prone Allan Cunneen 86

No 1 Rifle Graeme Levitt 65

No 4 Rifle Bede Ireland 34

Pinholes Rob Greenberg 2

 A big vote of thanks to Tim Wark and the cadets of 206 RCU for a sterling job marking. We couldn’t have done it without you!

Field and Service Results Sunday 23rd April 2017 at 300 Metres

Field Class

1st Lionel Slade 98.6
2nd Elizabeth Keenan 97.8
3rd James Wallis (Visitor) 90.3
4th Max Johnson 89.3
5th Amanda Grant (Visitor) 77.1
6th Geoffrey Horn 58.0

Field Match

1st David Brooks-Horn 97.5
2nd Kevin Mc Dermott 89.1
3rd James Facchini (Visitor) 77.2

Service Class

1st Bede Ireland 81.1
2nd Vadim Kaluzny 77.1
3rd Scott Bunny 73.0
4th Michael Whitehurst 73.0
5th Andrew Bell 72.0
6th Lloyd Baldwin 68.0
7th Gordon Blues (Visitor) 64.0
8th Barry Stephens 39.0
9th Lloyd Baldwin (2nd Shoot) 38.0
10th Alex Yeomans (Visitor) 35.0
11th Matthew Gilligan (Visitor) 25.0

Service Sniper

1st Neil Mills 89.4
2nd John Kelly 76.1
3rd Chris Meredith 70.0
4th Bill Daniel 65.0

Rimfire Results Sunday 23rd April 2017 at 50/75/100 Metres

1st Andrew Bell 172.15
2nd Lionel Slade 161.7
3rd Michael Whitehurst 148.16
4th Kevin Mc Dermott 148.13
5th Dylan Maunder 135.8
6th Max Johnson 134.7
7th John Kelly 134.6
8th Pat Hetherington 129.8
9th Neil Mills 126.4